Tegoroczne ferie zimowe wypadły w Wielkim Poście i trwały od 19 do 26 lutego br. Pomimo, iż nie było śniegu, a co za tym idzie i zabaw na śniegu to każde dziecko mogło skorzystać z bogatej oferty spędzania wolnego czasu w Ośrodku Kultury. Dzieci miały zagospodarowany czas od piątku 19. lutego do piątku 26. lutego, w godzinach od 12.00 do 16.00. Przez cały okres trwania zajęć sala ośrodka kultury wypełniona była dziećmi i młodzieżą z gminy Dzwola. (galeria dostępna po kliknięciu w płatek śniegu)
Na zajęcia dzieci przychodziły często przed czasem i z niecierpliwością czekały na ich rozpoczęcie. W czasie tych spotkań odbywały się zajęcia kulinarne, plastyczne, muzyczne, decoupage, oraz zajęcia folklorystyczne. Uczestniczyło ok. 200 dzieci i młodzieży. Ciekawą propozycją były zajęcia „Rozpoznawanie kasz”, podczas których Pani Elżbieta Kucia z Zespołu Doradztwa Rolniczego w Janowie Lubelskim, opowiedziała o racjonalnym odżywianiu i spożywaniu produktów zbożowych, jakim są: kasze, mąki, płatki – stanowiące niezwykle istotny i zdrowy składnik wielu potraw. W trakcie spotkania upieczony został „Piróg jaglany” na kruchym cieście wg. przepisu p. Ireny. Zaplanowane prace plastyczne rozwijały kreatywność i zdolności manualne małych artystów. Dużym wyzwaniem wszystkich uczestników był ogłoszony konkurs plastyczny na temat: „Krzyże i przydrożne kapliczki”. Dzieci miały nie lada orzech do zgryzienia, bo temat był trochę utrudniony. Miały za zadanie wyszukać najstarsze obiekty architektury sakralnej i dodatkowo opisać historię ich powstania. Okazało się, że spisały się na piątkę, a najciekawsze prace zostały nagrodzone. Zajęcia edukacyjne przepełnione były ciekawymi doświadczeniami oraz sprawdzaniem wiedzy o środowisku.
Zajęcia przeprowadził p. Mateusz Borny z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, który opowiedział dzieciom o zwierzętach żyjących w naszych lasach i o różnych, ciekawych historiach związanych z naszymi lasami janowskimi. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymały kalendarze i różne gadżety.
Piękne serwetki, zajączki wykonane metodą szydełkową można było zobaczyć i nauczyć się robić na warsztatach z twórczynią ludową p. Dorotą Sosnówka z Kolonii Branewka. Mniej niecierpliwi wykonywali z kolorowych włóczek różne pajacyki i laleczki. Swoje cudeńka z radością zanieśli do swoich domów, by pochwalić się swoim rodzicom.
Ostatnim dniem ferii było „Spotkanie z folklorem”, na którym dzieci zobaczyły jak wyplata się kosz z korzeni, zaprezentowany przez Mistrza p. Aleksandra Bielaka ze Zdzisławic. Dowiedziały się też o zwyczajach wielkopostnych i wielkanocnych opowiedzianych przez członkinie zespołu „Jarzębina” – Janinę Oleszek z Kocudzy i Janinę Dyjach ze Zdzisławic. Codziennie odbywały się zajęcia muzyczne, na których dzieci uczyły się różnych pieśni wielkopostnych.
Na koniec zajęć feryjnych zaśpiewały ulubioną pieśń „Wierzę w Ciebie Panie” przy akompaniamencie Antoniego Gilasa z Janowa Lubelskiego. Każdego dnia dzieci otrzymywały gorącą herbatką z bułeczką. Czas ferii szybko dobiegł końca. Z tej okazji chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim rodzicom zaangażowanym w pomoc w przeprowadzanych zajęciach, jak też wszystkim, którzy w jakiś sposób przyczynili się, by pobyt dzieci na zajęciach był ciekawy i wesoły. Tych, którzy przegapili nasz program feryjny zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!
I. Krawiec