Przejdź do treści

Menu

Adres: Kocudza Druga 59, 23-304 Dzwola

Telefon/Fax:881 799 703

E-mail:kultura@dzwolaok.pl

LKS ISKRA KRZEMIEŃ – DAWNIEJ I DZIŚ

Cień

LKS ISKRA KRZEMIEŃ – DAWNIEJ I DZIŚ

Rok założenia: 1968 r.

Barwy: żółto – czerwone

Siedziba klubu: Krzemień Drugi 142B, 23  – 304 Dzwola

E-mail: iskra@dzwolaok.pl

Władze klubu:

Zarząd:

 • Prezes: Ewelina Flis
 • Wiceprezes: Przemysław Ligaj
 • Skarbnik: Damian Chmiel
 • Sekretarz: Joanna Chmiel
 • Członek: Daniel Kaproń

Komisja Rewizyjna:

 • Przewodniczący: Norbert Jargiło
 • Członek: Artur Flis
 • Członek: Piotr Wawrzyńczak

Kadra szkoleniowa:

 • Trener drużyny seniorów: Paweł Sobótka
 • Trener drużyny juniorów/ trampkarek/ seniorek: Tomasz Poździk
 • Trener drużyny orliczek i młodziczek: Tomasz Dudzic
 • Trenerzy grup w akademii piłkarskiej: Piotr Wawrzyńczak i Daniel Pawlos

Drużyny:

 • Seniorzy: Lublin Klasa A Grupa I
 • Seniorki: Trzecia Liga Kobiet Grupa 4
 • Junior Starszy : Lublin A1 Junior
 • Trampkarki: C1 Trampkarz
 • Młodziczki: D1 Młodzik Grupa I
 • Orliczki: E1 Orlik

Klub sportowy Iskra Krzemień został powołany do istnienia w 1968 roku przez grupę lokalnych sympatyków piłki nożnej. Z tym klubem wiązali swoje życie działacze, trenerzy i zawodnicy. Klub niejednokrotnie był ich domem i chlubą. Stawał się też powodem zmartwień, niepowodzeń i porażek.

Pierwszy Zarząd Klubu tworzyli: Marian Małek (prezes), Adam Rożek (sekretarz), Marian Kaproń (skarbnik), Jan Rząd, Józef Kozyra. Zarząd odgrywał również ważną rolę na boisku, jego członkowie grali w podstawowym składzie zespołu.

Pierwszy skład drużyny tworzyli: Dudzic Edward, Gajór Jan, Myszak Józef, Abram Edward, Blacha Mieczysław, Rożek Władysław, Kotuła Józef, Pachuta Stanisław, Papierz Stanisław, Kaproń Aleksander, Kaproń Franciszek, Pudło Stanisław, Knap Marek, Dudzic Jan, Rząd Tadeusz, Flis Władysław, Małek Stanisław, Marian Prejs. Ze wspomnień wynika, że Iskra swoje mecze rozgrywała m.in. z drużynami z Modliborzyc, Kocudzy, Dzwoli, Zofianki Górnej, Polichny, Batorza, Godziszowa, Janowa Lubelskiego, Stróży, Wojciechowa, Gościeradowa, Frampola, Goraja czy Urzędowa.

Pierwszy bramkarz Iskry – Edward Dudzic

 Od początku istnienia Klubu, funkcjonuje w nim tylko jedna sekcja sportowa – jest nią piłka nożna. Jednym z ważniejszych osiągnięć Klubu w XX wieku było dotarcie do ćwierćfinału Pucharu Polski w okręgu tarnobrzeskim  w sezonie 1985/86.

Zespół występujący pod okiem Tadeusza Rząda – trenera i prezesa, wygrywał wówczas z dużo wyżej notowanymi rywalami. Przez kolejne lata od założenia, drużyna seniorska występowała w Klasie B w Okręgu Tarnobrzeskim. W tamtych latach przez jeden sezon grali w Klasie A. Przełomem w Klubie można nazwać przejście pod rozgrywki Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. W sezonie 1998/1999 drużyna seniorów zajęła drugie miejsce w tarnobrzeskiej Klasie B co dawało awans do Klasy A, ale w związku z przeniesieniem na Lubelszczyznę drużyna o awans musiała jeszcze powalczyć w meczu barażowym. Zdobyli awans dzięki wygraniu baraży z drużyną Legion II Tomaszowice.  Przez kolejne lata drużyna seniorów występowała w Lubelskiej Klasie A. W 2011 roku nastąpił kolejny awans. Drużyna wygrywa rozgrywki Klasy A i uzyskuje prawo gry w Klasie Okręgowej.  Niestety, taki stan rzeczy trwał tylko 5 lat ( a może aż 5lat?)  i po 5 sezonach w okręgówce seniorzy spadają do klasy A,  w której występują do dziś ( sezon 2023/2024).

Zawodnicy tworzący drużynę Seniorów, biorący udział w rozgrywkach w Klasie Okręgowej. Kolejno w sezonach 2010/2011 i 2013/2014

Ważnym wydarzeniem w Klubie było powołanie do życia drużyny żeńskiej dzięki zaangażowaniu ówczesnego prezesa i trenera Klubu Tomasza Dudzica. Miało to miejsce w sezonie 2015/2016. Niewątpliwym sukcesem, który zapisał się na kartach najnowszej , klubowej historii był sezon 2019/2020 kiedy to pierwsza drużyna kobieca zajęła I miejsce w III Lidze Lubelskiej. Obecnie drużyna kobieca po wywalczonym w zeszłym sezonie 2022/2023 awansie występuje w III Lidze Kobiet.

Pierwsza drużyna żeńska LKS ISKRA Krzemień z trenerem Tomaszem Dudzicem

Wspominając historię Klubu warto przywołać jeszcze jedną datę a był to rok 2009, który wiązał się z otwarciem nowego obiektu sportowego w Krzemieniu Drugim.

W klubie od zawsze stawiano na młodzież i na wychowanie młodego pokolenia. Sport uczy jak żyć w grupie, wychowuje zatem i uczy relacji międzyludzkich, które kształtują charakter człowieka.  W  związku z tym w strukturach Klubowych były i są drużyny młodzieżowe. W obecnym sezonie 2023/2024 barwy żółto-czerwone reprezentują 4 drużyny dziecięce i młodzieżowe.

Jesienią zeszłego roku (2023) wystartował również nowy projekt Klubu: szkółka piłkarska. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom nie tylko naszych najmłodszych ale również zatroskanych o dobro i sprawność fizyczną swoich pociech rodziców  w sierpniu wystartowaliśmy z zajęciami. Na chwilę obecną w szkółce regularnie trenuje ponad 60 osób są to zarówno chłopcy jak i dziewczynki z roczników 2012-2018. Dla naszych podopiecznych to bez wątpienia sportowa przygoda ale również okazja do szlifowania swoich umiejętności i pasji. Obserwując postępy, ogrom energii, zapału i chęci do zdobywania nowych umiejętności o przyszłość Klubu jesteśmy spokojni.

 Rozgrywki nie byłyby możliwe gdyby nie zawodnicy, ale również i  trenerzy. W ostatniej dekadzie trenerami w naszym Klubie byli: Wiesław Kiszka – Twórca podwójnego awansu, Dariusz Brytan – między innymi dzięki niemu mieliśmy okręgówkę przez 5 lat, Ewelina Szczołko – pierwszy trener drużyny żeńskiej, Tomasz Dudzic oraz Tomasz Sulowski, Daniel Pawlos, Zbigniew Prejs oraz pomagający: Mateusz Szczecki, Cezary Nafalski, Piotr Widz.

Głównym i strategicznym sponsorem Iskry niezmiennie od lat jest Urząd Gminy Dzwola. To dzięki niemu klub może swobodnie opłacać swoje zobowiązania realizując cele strategiczne za co z całego serca społeczność klubu DZIĘKUJE!!!

Poniżej prezentujemy fotografie grup wiekowych obecnie funkcjonujących w klubie i uczestniczących w rozgrywkach prowadzonych przez Lubelski Związek Piłki Nożnej:

Seniorzy – Lublin: Klasa A Grupa 1
Seniorki – Trzecia liga kobiet Grupa 4
Trampkarki –  C1 Trampkarz
Junior starszy – Lublin: A1 Junior
Orliczka i Młodziczka –  E1 Orlik i D1 Młodzik Grupa 1
Akademia piłkarska
Drukuj

Powrót
Do Góry