Śpiew i muzyka ludowa rozbrzmiewały 19 kwietnia w świetlicy OSP w Branwi podczas Kiermaszu Produktu Lokalnego, zorganizowanego w ramach projektu „Bogactwo czerpane z natury – wykorzystanie potencjałów lokalnych i walorów Ziemi Janowskiej w rozwoju przedsiębiorczości”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013 „.
Po uroczystym powitaniu gości przez Wójta Gminy Dzwola Stanisława Rożka, nastąpiła prezentacja stoisk przygotowanych przez KGW w Branwi, KGW Krzemienianki z Krzemienia Drugiego, Stowarzyszenie KGW z Kocudzy Drugiej, Stowarzyszenie Klub Seniora z Kocudzy, Stowarzyszenie Kreatywnych Kobiet z Krzemienia Pierwszego i pana Aleksandra Bielaka ze Zdzisławic. Podziwiać można było różnorodne kwiaty z krepiny, przedmioty wykonane techniką decoupage, pisanki, origami, biżuterię, kosze z korzeni sosnowych i wiele innych ozdób. Poza tym, każde stoisko zachęcało do degustacji ciast, gryczaków, pierogów i nalewek. Panie ze Stowarzyszenia KGW z Kocudzy Drugiej pokazywały, jak wykonać kwiaty z krepiny.
Występy artystyczne zainaugurowały panie z zespołu śpiewaczego Roztoczanki, po nich wystąpili: Marianki, Sami Swoi i Branwiacy. Miłośnikom tańca przygrywały kapele: Kapela Stacha z Dzwoli, Kapela Butrynów z Janowa Lub., Kapela Bornego z Podzamcza oraz Orkiestra Dęta z Dzwoli.
Kolejnym punktem programu była promocja książki „Gmina Dzwola. Historia i tradycje” oraz spotkanie z Zenonem Baranowskim – autorem wielu publikacji nt. historii naszego regionu. Wszyscy zainteresowani mogli porozmawiać z pisarzem, otrzymać autograf i bezpłatny egzemplarz książki.
Podczas kiermaszu rozstrzygnięty został Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody lub dyplomy.
Tego rodzaju kiermasz został zorganizowany w naszej gminie po raz pierwszy i mimo to, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Każdy z uczestników mógł znależć coś dla siebie, czy to dla ciała, czy dla ducha.
Z. Buryta