Majowe święta to ulubione święta Polaków. Kojarzą się z ładna pogodą, długim weekendem oraz flagami wywieszonymi na domach, budynkach. Czym jest weekend majowy? Co tak naprawdę w tych dniach świętujemy? Czemu tak szumnie obchodzimy te dni?
Międzynarodowe Święto Pracy to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym, ustawowo wolnym od pracy. Kiedyś, 100 lat temu i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci. Dzięki wieloletnim strajkom, warunki pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja. Dzień ten ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie. Rzeczypospolitej Polskiej. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Pamiętajmy więc o Konstytucji 3 maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabrania!
Zachęcamy wszystkich do uczczenia tych trzech świątecznych dni poprzez wywieszenie na swoich domach, oknach czy posesjach flagi narodowej. Niech biało – czerwona, powiewając w zakątkach naszej gminy, przypomina jak ważnym jest dla nas symbolem.
#mojaflaga