Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury zrealizowała zadanie pod nazwą: Janowski unikat – stroje ludowe dla GBPiOK. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska: Edycja 2022 udało się zakupić łącznie 10 kompletów strojów ludowych janowsko-kraśnickich (4 męskie i 6 żeńskich).
Na strój męski składa się:
- okrycie głowy – czapka maciejówka,
- koszula – gładka o kroju przyramkowym,
- spodnie – uszyte z sukna,
- kamizelka – krótka w kolorze czarnym z niewielkim kołnierzykiem uszyta z sukna, guziki metalowe,
- sukmana,
- pas skórzany – tłoczony we wzory geometryczne, zapięcie na 2 sprzączki,
- buty – skórzane z cholewkami.
Na strój kobiecy składa się:
- okrycie głowy – chustka bawełniana z koronką,
- koszula – z haftem,
- spódnica – jednokolorowa bez szczotki,
- kaftan – letni,
- zapaska – z satyny, dołem zdobiona koronką,
- buty- skórzane z cholewkami.
Prezentacja tychże strojów odbyła się w poniedziałek 26 września. W zakupionych strojach zaprezentowały się dwa zespoły śpiewacze z terenu naszej gminy, czyli „Branwiacy” jako zespół męski, oraz „Marianki” jako zespół żeński. Dyrektor GBPiOK Tomasz Jaszek wyjaśnił na czym polegał cały projekt. Odczytał także z czego składają się pozyskane stroje. Oficjalnie podziękował również pani dr hab. Marioli Tymochowicz, która brała udział w projekcie za konsultacje i pomoc.
Zarówno „Marianki” jak i „Branwiacy” prezentowali się bardzo elegancko. Każdy z zespołów po zaprezentowaniu swoich ubiorów odśpiewał piosenkę dla zebranych mieszkańców.
Po części oficjalnej przybyli goście mogli bliżej przyjrzeć się pozyskanym strojom. Na pewno takie wydarzenia przybliżają nas do naszych przodków, możemy zapoznać się z ubiorem jaki nosili na co dzień.