28 listopada br. w Ośrodku Kultury w Kocudzy Drugiej odbyło się „Spotkanie Andrzejkowe”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury wraz z Fundacją Stara Droga. Spotkanie poprowadził dyrektor GBPiOK Tomasz Jaszek oraz wiceprezes Fundacji – Krzysztof Butryn.
Fundacja Stara Droga powstała w 2013 roku z inicjatywy Marty i Krzysztofa Butrynów. Jej głównym celem jest promowanie kultury, języka i sztuki oraz ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy Środkowo-Wschodniej w szczególności terenów pogranicza polsko-ukraińskiego i polsko-słowackiego w tym Roztocza i Łemkowszczyzny. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja prowadzi bezpłatne, regularne lekcje gry na skrzypcach, suce biłgorajskiej, basetli i bębenku obręczowym. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci i młodzieży w ramach programu „Mistrz Tradycji”. Odbywają się one w kilku miejscach naszego powiatu – jednym z nich jest nasz Ośrodek Kultury.
Podczas imprezy miały miejsce dwa bardzo ważne wydarzenia. Pierwszym z nich była premiera teledysku promocyjnego Szkoły Suki Biłgorajskiej, który zrealizowano na terenie powiatu janowskiego, a dźwięk nagrano w studio GBPiOK.
Natomiast drugie wydarzenie, to ogłoszenie wyników II. Ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko” organizowanego przez Polskie Radio, którego zwycięzcami w kategorii „muzyka rodzinna/zespołowa” zostali Wiktoria i Michał z Kapeli Małków z Dzwoli. Gratulujemy!
„Spotkanie Andrzejkowe” umiliła muzyka ludowa w wykonaniu Kapeli Butrynów, Kapeli z Modliborzyc, Kapeli Małków oraz zasłużonego instrumentalisty z Kocudzy, Pana Bronisława Rawskiego. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych wróżb andrzejkowych i zabaw dla dzieci. Zabawy poprowadziła Pani Marta Butryn, natomiast wróżby andrzejkowe m.in. wyścig bucików, drzewko szczęścia lub serce na którym można było wywróżyć imię wybranki/wybranka, prowadziły animatorki GBPiOK Agata i Kasia.
Wyrazy uznania należą się Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Kocudzy Drugiej, które przygotowały przepyszny poczęstunek składający się m.in. z potraw regionalnych, ciast, przekąsek oraz ciepłego dania. Licznie zgromadzeni uczestnicy imprezy zgodnie uznali, że wszystkie przygotowane potrawy były znakomite.
Andrzejki przebiegały w miłej atmosferze i były wspaniałą okazją do spotkania i „zderzenia” pokoleń, gdyż w wydarzeniu uczestniczyły dzieci, młodzież oraz dorośli i seniorzy.